Tag oszustwa
Rozmiar czcionki
- Bankowcy dla cyberedukacji: oszustwo na „amerykańskiego żołnierza” a lotnisku miał pojawić się James – mężczyzna, z którym Monika korespondowała od jakiegoś czasu. James, bo tak się jej przedstawił, miał być amerykańskim żołnierzem, który utknął na misji w Syrii. Zbliżyli się do siebie korespondencyjnie. Wydawał się tak zaangażowany uczuciowo. Inteligentny, przystojny… Rozmawiali o wszystkim. Dopiero niedawno wyjawił, że nie stać go na bilet lotniczy. Więc Monika wysłała kwotę na podany przez Jamesa numer konta. Z nawiązką, żeby mógł w Polsce poczuć się swobodnie – 40 tys. zł.
- WAŻNA INFORMACJA! Informujemy, że każdy kto padł ofiarą oszustwa TYLKO I WYŁĄCZNIE w związku z sytuacją powodziową, tj. fałszywej zbiórki, alertu RCB lub przejęcia konta w mediach społecznościowych, może przekazać taką informację na adres e-mail kontakt.cbzc@cbzc.policja.gov.pl
- Uwaga na możliwe oszustwa w związku z sytuacją powodziową! Fałszywe wiadomości rzekomo od RCB, przejęcia kont na social mediach i fałszywe zbiórki - to tylko niektóre z możliwych oszustw w związku z występującą sytuacją powodziową. Zapoznaj się z zaleceniami przygotowanymi przez Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, aby uniknąć tych zagrożeń.
- Uwaga na fikcyjne zbiórki w związku z sytuacją powodziową! Policja ostrzega! Bądźcie czujni. Na wielu stronach internetowych ruszyły zbiórki, których celem jest wsparcie mieszkańców zalanych terenów. Poszkodowani potrzebują wsparcia w postaci środków rzeczowych, jak żywność, środki higieniczne, czy osuszacze do budynków. Sieć pełna jest już komunikatów, które zawierają numery kont, na które można wpłacić pieniądze, by pomóc powodzianom. Sprawdźcie, czy to nie oszustwo!
- WEBINARIUM CEDUR „NA CO UWAŻAĆ I JAK NIE DAĆ SIĘ OKRAŚĆ W INTERNECIE – BANKOWOŚĆ ELEKTRONICZNA DLA SENIORÓW 24 kwietnia 2024 roku od 10:00 do 12:30. odbędzie się spotkanie online skierowane do seniorów oraz ich opiekunów. Webinarium jest organizowane przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Komendą Główną Policji.
- CHROŃ HASŁO I LOGIN DO BANKU! „Pamiętaj, jeżeli dzwonią do Ciebie z propozycją kredytu lub pożyczki, zawsze możesz się nie zgodzić. Ale jeżeli pan lub pani z banku poprosi Cię o PIN do Twojej karty albo o zainstalowanie czegoś w Twoim telefonie, to nie z Tobą takie numery. Ty już wiesz, że nie udostępniasz nikomu swoich danych ani telefonu, tak jak kluczy do swojego mieszkania. Nikomu obcemu nigdy nie daj się nabrać metodą na inkasenta, policjanta czy też na pracownika banku” – przestrzega Jerzy Kryszak.
- UWAGA! PRZESTĘPCY PODSZYWAJĄ SIĘ POD POLICJANTÓW CBŚP Kolejny już raz odnotowujemy wzmożoną działalność oszustów, którzy za pomocą poczty e-mail podszywają się pod policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji. Zachowajmy szczególną czujność i ostrożność bo przestępcy tylko czekają na nasz błąd!
- UWAŻAJ NA POŁĄCZENIA Z NUMERÓW TELEFONÓW PODSZYWAJĄCYCH SIĘ POD BANKI! Związek Banków Polskich, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Komenda Główna Policji ostrzegają!
- UWAGA! PRZESTĘPCY PODSZYWAJĄ SIĘ POD POLICJANTÓW CBŚP ZA POMOCĄ POCZTY E-MAIL W ostatnim czasie odnotowujemy dużą ilość prób oszustwa, gdzie za pośrednictwem poczty e-mail przestępcy podszywają się pod policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji. Nie odpowiadajmy na tego typu wiadomości oraz nie przekazujmy osobom nieznanym naszych danych osobowych, informacji umożliwiających zdalny dostęp do konta bankowego, kodów BLIK, danych z karty kredytowej, jak również kryptowalut i gotówki. Ponadto nie klikajmy w podejrzane linki, w szczególności przesyłane za pomocą poczty elektronicznej. Jeśli otrzymaliśmy tego typu wiadomość to jest to próba oszustwa. Zachowajmy wzmożoną czujność i ostrożność!
- OSTRZEŻENIE W SPRAWIE PROCEDERU OSZUSTW „NA KURIERA” ZA GRANICĄ Komenda Główna Policji oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzegają przed narastającym procederem oszustw metodą „na kuriera”. W popularnych serwisach z ogłoszeniami przestępcy coraz częściej oferują pracę w charakterze kuriera za granicą, zwłaszcza w Niemczech.
- Debata – Bezpieczeństwo seniorów w życiu codziennym i cyberprzestrzeni 6 września 2023 roku w Domu Ludowym w Królowej Woli odbyła się debata, której tematem przewodnim było bezpieczeństwo osób starszych. W trakcie spotkania omówiona został tematyka oszustw, których ofiarami są na ogół seniorzy. Policjanci oraz zaproszeni do udziału w debacie prelegenci omówili zgromadzonym, jak należy się zachowywać, aby nie dać się oszukać.
- OSZUSTWA "NA LEGENDĘ" - Jak nie stać się ofiarą Oszuści działający metodą „na wnuczka”, „na policjanta” czy też w ramach rzekomych akcji Policji zwalczających „oszustów bankowych”, cały czas są aktywni. Nieustannie warto przypominać i szeroko omawiać metody wykorzystywane przez tych przestępców. Oszuści nie śpią. Cały czas wymyślają nowe metody. Kolejny raz PRZESTRZEGAMY przed przekazywaniem pieniędzy osobom, których tożsamości nie jesteśmy w stanie wiarygodnie potwierdzić. Przypominamy, że POLICJANCI nigdy nie każą wypłacać, czy też przelewać gotówki na podane przez telefon konto bankowe!
- WAKACYJNE OSZUSTWA – (NIE)BEZPIECZNE PŁATNOŚCI Wakacje to czas, w którym większość z nas marzy o odpoczynku i relaksie. Wreszcie możemy odpocząć od pracy, nauki oraz codziennych obowiązków. W tym okresie często realizujemy więcej transakcji płatniczych i na wyższe kwoty, w poszukiwaniu hoteli, biletów lotniczych czy też dokonujemy zakupów online. To stwarza cyberprzestępcom więcej możliwości przeprowadzenia różnego rodzaju oszustw finansowych.
- NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ PODCZAS SPRZEDAŻY W SIECI W mediach mówi się bardzo dużo o oszustwach podczas zakupów i sprzedaży w sieci. Aplikacje ogłoszeniowe ostrzegają przed oszustami, ale użytkownicy niestety to lekceważą. Nadal wiele osób zgłasza się do jednostek policji, jako pokrzywdzeni, bo nie zachowali ostrożności podczas sprzedaży w sieci i stracili swoje oszczędności.
- NIE UFAJ PRZESTĘPCOM - POWIEDZ STOP NIELEGALNYM ŚRODKOM OCHRONY ROŚLIN! Ruszyła piąta odsłona wspólnej kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przeciwko nielegalnym, w tym podrobionym środkom ochrony roślin – pod hasłem: Kupując podróbki, tracisz wiele razy!
- ROZWAŻNI I ROMANTYCZNI NIE TYLKO W WALENTYNKI Internet, media społecznościowe i popularne komunikatory coraz częściej pomagają podtrzymywać kontakty z bliskimi, poznawać nowych znajomych, a czasem też znaleźć miłość i uczucia, które rozbudzają w nas pozytywne emocje. Policjanci ostrzegają, że cyberprzestępców działających w Internecie jest coraz więcej. Oszustwa matrymonialne są cały czas modyfikowane i przybierają coraz to nowe formy. Ofiarami padają nie tylko kobiety, ale także mężczyźni.
- INTERNETOWI OSZUŚCI NIE ŚPIĄ! Dzień Bezpiecznego Internetu już 7 lutego. Europejskie Centrum Konsumenckie, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości radzą, jak nie stracić zdrowego rozsądku i nie stać się ofiarą cyberprzestępstwa. Europejskie Centra Konsumenckie (ECC-Net) podsumowuje lata 2020-2022 w ilości zgłoszeń w zakresie oszustw. Dane Sieci Europejskich Centrów Konsumenckich (ECC-Net)
- Pamiętając o seniorach, przestrzegali przed oszustami Jak pokazują policyjne statystyki, ofiarą oszustów może stać się każdy, bez wzglądu na swój wiek czy płeć. Nie mniej jednak przestępcy na swoje potencjalne ofiary wybierają najczęściej osoby w wieku senioralnym, które manipulują wzbudzając litość i wywierając presje czasu. Dlatego warto rozmawiać i ostrzegać seniorów o sposobach i przebiegłości oszustów. W tym celu tomaszowscy policjanci spotkali się z Seniorami z Domu Pomocy Społecznej nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim. Spotkanie zakończono miłym akcentem wręczając pensjonariuszom DPS laurki z okazji dni Babci i Dziadka wykonanych przez przedszkolaków.
- CZAS PROMOCJI, UWAŻAJ NA INTERNETOWYCH OSZUSTÓW! Zbliża się czas różnego rodzaju promocji i wyprzedaży. To okres wzmożonej aktywności internetowej, jeśli chodzi o zakupy „online”. Portale aukcyjne, sklepy internetowe czy oferty w social mediach będą prześcigać się w jak najkorzystniejszych ofertach. Pamiętajmy, aby w tym czasie zachować zdrowy rozsądek, zadbać o swoje poufne dane i nie paść ofiarą cyberprzestępcy!
- Nie daj się oszukać podczas sprzedaży w sieci W mediach mówi się bardzo dużo o oszustwach podczas zakupów i sprzedaży w sieci. Aplikacje ogłoszeniowe ostrzegają przed oszustami, ale użytkownicy niestety to lekceważą. Nadal wiele osób zgłasza się do jednostek policji, jako pokrzywdzeni, bo nie zachowali ostrożności podczas sprzedaży w sieci i stracili swoje oszczędności.