Informacje

Kierowco, uważaj na dziko żyjące zwierzęta. Mogą wtargnąć na drogę !!!

Z analizy przeprowadzonej przez Wydział Ruchu Drogowego tomaszowskiej komendy Policji wynika, iż od początku roku do chwili obecnej na drogach powiatu tomaszowskiego doszło do 67 zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt, zarówno dziko żyjących jak i domowych. Dlatego policjanci drogówki apelują do wszystkich kierowców a w szczególności podróżujących po zmierzchu lub w nocy by zachowali szczególną ostrożność, bowiem wówczas istnieje zwiększone ryzyko, że na jezdnię niespodziewanie wyjdzie zwierzę.

Nie lekceważmy znaku drogowego ,,A-18b” , który ostrzega o niebezpieczeństwie wtargnięcia na drogę dziko żyjącego zwierzęcia. Znaki te ustawiane są w miejscach, gdzie to zagrożenie często występuje, lecz ostrożność obowiązani jesteśmy zachowywać również poza tymi obszarami. Życie pokazuje, że niektóre sytuacje na drodze z udziałem zwierzyny mogą zakończyć się tragicznie nie tylko dla niej, ale również dla kierującego i pasażerów pojazdu biorącego udział w zdarzeniu.

Policjanci apelują również do właścicieli zwierząt udomowionych, by dołożyli wszelkich starań w opiece nad pupilami.

Przypominamy, że zgodnie z art. 77 kodeksu wykroczeń :

właściciele zwierząt którzy nie zachowają zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, mogą podlegać karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
 

Kilka informacji, które pomogą uniknąć zderzenia ze zwierzęciem:

1.Dzikie zwierzęta najbardziej aktywne są o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu i wychodzą na otwrte obszary - podróżuj wtedy ze wzmożoną uwagą.

2.Zwracaj baczną uwagę na pobocza - to własnie tam mogą znajdować się zwierzęta gotowe, by przejść przez drogę.

3.Sarna oślepiona przez światła reflektorów pojazdu rzadko reguje uciekając. Częściej zatrzymuje się i staje w bezruchu. Jest to zjawisko tzw. „zamrożenia". Zwierzę pozostaje w bezruchu dopóki nie pojawi się inny bodziec. Widzisz zwierze na drodze - użyj klaksonu.

4.Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę, np. sarnę, jelenia czy dzika, bądź czujny i jedź ostrożnie - za nim mogą podążać inne zwierzęta.

5.Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zwiększa dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego pojazdu.

Jeśli jesteś uczestnikiem zdarzenia drogowego z udziałem dzikiego zwierzęcia, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce wypadku trójkątem ostrzegawczym. Zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub bezpośrednio do jednostki policji. Oficer dyżurny przyjmie informację o zdarzeniu, poinformuje leśniczego, koło łowieckie lub lekarza weterynarii oraz wyśle funkcjonariuszy na miejsce zdarzenia. Pod żadnym pozorem nie wolno zabierać do samochodu rannych zwierząt. Najlepiej w ogóle nie dotykać zwierzęcia i poczekać na pomoc. Bezwzględnie należy pamiętać, że jest to dzikie zwierzę, którego reakcji, zwłaszcza, gdy jest ranne, nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

asp.sztab. Grzegorz Stasiak 
 

Powrót na górę strony