Informacje

„SEZON NA ZAGINIĘCIA”- GRZYBIARZU ZABIERZ ZE SOBĄ TELEFON I STOSUJ SIĘ DO PONIŻSZYCH WSKAZÓWEK !

Wrzesień to czas, w którym na dobre rozpoczyna się sezon wysypu grzybów w lesie. Amatorów grzybobrania jest bardzo wielu. Niestety w tym czasie nasilają się również zgłoszenia dotyczące zaginięć osób w obszarach leśnych.

Zagubienia najczęściej dotyczą osób starszych, które  straciły orientację w terenie i nie potrafią znaleźć drogi powrotnej do domu. Sytuacja, kiedy starszą osobę (często wymagającą przyjmowania w sposób stały lekarstw) w lesie zastaje zmrok, stanowi zagrożenie dla jej zdrowia a w skrajnych wypadkach nawet życia. Dlatego zawsze gdy taka informacja dotrze do policjantów, wszczynane są i prowadzone na szeroką skalę poszukiwania zaginionego. Do akcji angażowani są policjanci wszystkich komórek organizacyjnych policji, strażacy a nawet leśnicy i inne instytucje i organizacje posiadające odpowiednią wiedzę lub sprzęt przydatny przy prowadzeniu takich działań. Zazwyczaj poszukiwania kończą się szczęśliwie i zagubione osoby zostają odnalezione. Policjanci wykorzystują wszystkie możliwe środki, by jak najszybciej dotrzeć do zaginionego. Mimo tego zdarza się, że poszukiwania trwają kilkanaście godzin. Często do akcji angażowany jest policyjny śmigłowiec wyposażony w specjalistyczny sprzęt pomagający odnaleźć człowieka w bardzo trudnym i niedostępnym terenie, drony, quady a nawet łodzie ( jeśli teren zaginięcia przylega do zbiornika wodnego)
Policja apeluje aby na grzyby wybierać się w towarzystwie innych osób, nie wychodzić do lasu tuż przed zapadnięciem zmroku, dokładnie zapamiętać miejsce zaparkowania samochodu i nazwę miejscowości. W razie zagubienia drogi, nie należy panikować i zachowywać się racjonalnie.
Zaleca się także, aby zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy, który w razie potrzeby posłuży do wezwania pomocy ale też za pomocą nawigacji GPS pomoże określić pozycję osoby zaginionej na mapie ( warto miejsce wejścia do lasu oznaczyć na elektronicznej mapie  tzw. ,,pinezką”.) 
Nie oddalajmy się od osób, z którymi wybraliśmy się na grzybobranie i nie traćmy ze sobą kontaktu wzrokowego.
Nie znając terenu nie oddalajmy się od głównych duktów, swoich pojazdów lub przystanków komunikacji.
Należy również zadbać o odpowiedni ekwipunek: ciepłą odzież, kurtkę przeciwdeszczową, coś do jedzenia i picia, opatrunek oraz leki - w przypadku ich stałego przyjmowania.

Pamiętaj ! Jeśli zagubiłeś się w lesie lub podejrzewasz, że ktoś z twoich bliskich lub sąsiad zgubił się podczas grzybobrania lub spaceru po lesie, nie czekaj do zmroku z poinformowaniem służb i natychmiast zaalarmujmy policjantów. Poszukiwania osoby zaginionej w dzień ułatwia działania poszukiwawcze i daje większą szansę na szybkie i szczęśliwe zakończenie.

 

asp.szt. Grzegorz Stasiak

Powrót na górę strony