Tag cyberprzestępczość
Rozmiar czcionki
- Bankowcy dla cyberedukacji: Uważaj na ataki cyberprzestępców z wykorzystaniem socjotechnik Pamiętacie film „Tulipan”, czyli historię uwodziciela i oszusta matrymonialnego, który rozkochiwał w sobie kobiety? Dzisiaj mamy takich „Tulipanów” całe rzesze – amerykański żołnierz, niemiecka policjantka, samotny wdowiec poszukujący szczęśliwej miłości. Są to bardzo niebezpieczni oszuści, którzy używają socjotechnik po to, by wzbudzić zaufanie swojej potencjalnej ofiary, rozkochać ją w sobie żeby później ją okraść! – przypomina Katarzyna Skrzynecka w ramach kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji”.
- BANKOWCY DLA CYBEREDUKACJI: SPOOFING – CZY TO NA PEWNO TELEFON Z BANKU? Czy wiesz, że oszuści podszywają się pod pracowników banków? Zdarza się nam korzystać z ofert, do których bank przekonał nas telefonicznie. Takie czasy – reklama dźwignią handlu. Ale czy to był na pewno telefon z banku? A jeśli nie?
- UWAŻAJ NA PUBLICZĄ SIEĆ WI-FI! Bądźmy uważni w trakcie majowych wyjazdów! Publiczna sieć Wi-Fi jest coraz popularniejsza. Niemal każdy użytkownik smartfona z niej korzystał. Szybki rozwój nowych technologii to też czyhające zagrożenia. Przestępcy tworzą fałszywe sieci Wi-Fi.
- Kampania informacyjna Prokuratury Regionalnej w Łodzi oraz Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości UWAGA! W związku z prowadzonym za sygn. akt 2006-4.Ds.15.2023 Prokuratury Regionalnej w Łodzi postępowaniem przygotowawczym dot. podejrzenia zaistnienia czynu z art. 258§1 k.k. i in. związanych z działalnością platform inwestycyjnych o nazwie RoyalZysk, Topeu, Primeu, Kraj Maklerów, Masl oraz Be22 w najbliższych dniach Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości wyśle wiadomość sms, z informacją o prowadzonym śledztwie dotyczącym oszustw inwestycyjnych na platformach internetowych, z prośbą o odpowiedź, w przypadku zainwestowania przez osoby pokrzywdzone, środków finansowych. Wiadomość SMS zostanie wysłana z numeru +48 798 030 846.
- #Twojekontotwojeprzestepstwo – kampania informacyjna dotycząca „Mułów finansowych” Grupy przestępcze często wykorzystują proceder „prania pieniędzy” w celu ukrycia pochodzenia nielegalnych środków. Celem jest wywołanie wrażenia legalności przestępczych aktywów, a w konsekwencji uniknięcie odpowiedzialności karnej. Proceder taki w rezultacie utrudnia organom ścigania identyfikowanie i śledzenie transferów środków.
- INTERNETOWI OSZUŚCI NIE ŚPIĄ! Dzień Bezpiecznego Internetu już 7 lutego. Europejskie Centrum Konsumenckie, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości radzą, jak nie stracić zdrowego rozsądku i nie stać się ofiarą cyberprzestępstwa. Europejskie Centra Konsumenckie (ECC-Net) podsumowuje lata 2020-2022 w ilości zgłoszeń w zakresie oszustw. Dane Sieci Europejskich Centrów Konsumenckich (ECC-Net)
- Nie daj się oszukać podczas sprzedaży w sieci W mediach mówi się bardzo dużo o oszustwach podczas zakupów i sprzedaży w sieci. Aplikacje ogłoszeniowe ostrzegają przed oszustami, ale użytkownicy niestety to lekceważą. Nadal wiele osób zgłasza się do jednostek policji, jako pokrzywdzeni, bo nie zachowali ostrożności podczas sprzedaży w sieci i stracili swoje oszczędności.
- #Sextortion, uważaj bo #YouMayBeNext - #TyMozeszBycNastepny #Sextortion może mieć niszczący wpływ na ludzi w każdym wieku. Zastanów się dwa razy zanim udostępnisz. #YouMayBeNext - #TyMozeszBycNastepny.
- CHROŃ SIĘ PRZED CYFROWYM WYŁUDZENIEM, BO #YOUMAYBENEXT - #TYMOZESZBYCNASTEPNY Biuro do Walki z Cyberprzestępczością KGP wraz z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości i Interpolem w ramach kampanii prewencyjnej #YouMayBeNext - #TyMozeszBycNastepny przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sieci.
- UWAGA! Oszuści chwycą się każdego sposobu by się uwiarygodnić. Ostrzeż znajomych! Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji ostrzega przed oszukańczymi wiadomościami przesyłanymi drogą elektroniczną, informującymi o wezwaniu na Policję. Nawiązanie korespondencji z autorem wiadomości może skutkować otrzymaniem plików lub linków, które mogą zainfekować komputer złośliwym oprogramowaniem, wykradającym dane osobowe lub doprowadzić do całkowitego zablokowania komputera. Oszuści żądają okupu za odblokowanie komputera.
- Uwielbiasz zakupy online? Oto jak chronić się przed oszustami internetowymi Kampania uświadamiająca na temat #SellSafe rozpoczęła się 3 listopada w ramach akcji eCommerce 2021. Kupujący online muszą zachować większą czujność niż kiedykolwiek, ponieważ zorganizowane grupy przestępcze stale dostosowują swoje metody oszustw internetowych, aby wykorzystywać zarówno obywateli, jak i przedsiębiorstwa handlu elektronicznego.
- Kompendium - jak nie dać się oszukać w Internecie Internet na dzień dzisiejszy to medium, w którym przeplata się świat realny z wirtualnym, życie zawodowe i prywatne... Granica jest coraz cieńsza i zaczyna się zacierać. Postęp cywilizacyjny zmusza nas do pogodzenia się z „częściową wirtualizacją” naszego życia – wymiana informacji, rozrywka, zakupy, bankowość… Praktycznie wszystkie aspekty realnego świata mają swój oddźwięk w cyberprzestrzeni. Jest szybko, tanio i 24 h na dobę. Kupić można wszystko, zawrzeć umowę ubezpieczeniową, założyć konto bankowe - wszystko w Internecie bez biegania po mieście, bez stania w kolejce, nie martwiąc się o godziny otwarcia.
- Uwaga na oszukańcze ogłoszenia związane z epidemią koronawirusa (COVID-19) Komenda Główna Policji oraz FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP ostrzegają przed oszukańczymi ogłoszeniami związanymi np. potrzebą zapłaty za szczepionkę przeciwko koronawirusowi COVID-19, czy przejęciem przez NBP środków klientów zdeponowanych w bankach jako tzw. „rezerw krajow
- Ostrzeżenie przed QR kodami umieszczanymi na bankomatach Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, FinCERT.pl - Bankowe Centrum Bezpieczeństwa Związku Banków Polskich oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji ostrzegają użytkowników smartfonów przed skanowaniem kodów QR z naklejek, które w ostatnim czasie bezprawnie umieszczane są na bankomatach. Wczytanie takiego QR kodu może narazić właściciela telefonu na uruchomienie aplikacji wysyłającej SMS Premium bez wiedzy użytkownika.