Tag wyłudzenie pieniędzy
Rozmiar czcionki
- Bankowcy dla cyberedukacji: Uważaj na ataki cyberprzestępców z wykorzystaniem socjotechnik Pamiętacie film „Tulipan”, czyli historię uwodziciela i oszusta matrymonialnego, który rozkochiwał w sobie kobiety? Dzisiaj mamy takich „Tulipanów” całe rzesze – amerykański żołnierz, niemiecka policjantka, samotny wdowiec poszukujący szczęśliwej miłości. Są to bardzo niebezpieczni oszuści, którzy używają socjotechnik po to, by wzbudzić zaufanie swojej potencjalnej ofiary, rozkochać ją w sobie żeby później ją okraść! – przypomina Katarzyna Skrzynecka w ramach kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji”.
- WAKACYJNE OSZUSTWA – (NIE)BEZPIECZNE PŁATNOŚCI Wakacje to czas, w którym większość z nas marzy o odpoczynku i relaksie. Wreszcie możemy odpocząć od pracy, nauki oraz codziennych obowiązków. W tym okresie często realizujemy więcej transakcji płatniczych i na wyższe kwoty, w poszukiwaniu hoteli, biletów lotniczych czy też dokonujemy zakupów online. To stwarza cyberprzestępcom więcej możliwości przeprowadzenia różnego rodzaju oszustw finansowych.
- INTERNETOWI OSZUŚCI NIE ŚPIĄ! Dzień Bezpiecznego Internetu już 7 lutego. Europejskie Centrum Konsumenckie, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości radzą, jak nie stracić zdrowego rozsądku i nie stać się ofiarą cyberprzestępstwa. Europejskie Centra Konsumenckie (ECC-Net) podsumowuje lata 2020-2022 w ilości zgłoszeń w zakresie oszustw. Dane Sieci Europejskich Centrów Konsumenckich (ECC-Net)
- Sprawdź, nim podasz kod BILK !!! Przestępcy nie pozostają bierni wobec rozwoju technologii oraz nowych zjawisk w cyberprzestrzeni i wykorzystują je dla swoich potrzeb. Jedną z nowych metod są oszustwa na tzw. „BLIK-a”. Oszuści najpierw włamują się na konto ofiary na portalu społecznościowym i właśnie z tego konta wysyłają wiadomości do znajomych, tej osoby z prośbą o pilne pożyczenie pieniędzy i wysłanie kodu BLIK.