Informacje

"SEZON NA ZAGINIĘCIA” - POLICJANCI APELUJĄ, GRZYBIARZU ZABIERZ ZE SOBĄ TELEFON !

Wielkimi krokami zbliża się sezon grzybowy. Nie wszyscy jednak znają lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Policjanci apelują o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.

Zaginięcia grzybiarzy najczęściej dotyczą osób starszych /choć nie jest to regułą/, które  straciły orientację w terenie i nie potrafią znaleźć drogi powrotnej do zaparkowanego przy dukcie lesnym samochodu czy domu. Sytuacja, kiedy starszą osobę (często wymagającą przyjmowania w sposób ciągły lekarstw) zastaje zmrok w lesie, może stanowić realne zagrożenie dla jej zdrowia.

Dlatego zawsze w momencie otrzymania takiej informacji, wszczynane są poszukiwania osoby zaginionej. Do akcji angażowani są policjanci wszystkich komórek organizacyjnych, strażacy, leśnicy i psy tropiące. Dzisiejsze mozliwości technologiczne pozwalają równiez wykorzystawać taki sprzęt jak quady oraz drony wyposażone w kamery. Często do akcji angażowany jest również policyjny śmigłowiec wyposażony w specjalistyczny sprzęt pomagający odnaleźć człowieka w bardzo trudnym i niedostępnym terenie. Zazwyczaj poszukiwania kończą się szczęśliwie i zagubione osoby zostają odnalezione. Mimo wykorzystywania wszystkich możliwych środków, by jak najszybciej dotrzeć do zaginionego, zdarza się, że poszukiwania trwają kilkanaście godzin.

Dlatego aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, tomaszowscy policjanci apelują o rozsądek, rozwagę, większą wyobraźnię i przestrzeganie kilka podstawowych zasad:

  • Nie wybierajmy się do lasu w pojedynkę;
  • Nie oddalajmy się od osób, z którymi wybraliśmy się na grzybobranie. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym;
  • Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy;
  • Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie;
  • Gdy wybieramy się na dłużej do lasu, zabierzmy ze sobą wodę oraz coś do jedzenia;
  • Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, tak aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy;
  • Oceńmy realnie swoje możliwości i czas jaki zamierzamy spędzić w lesie.Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, dworców czy przystanków
  • Nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu;
  • Jeśli nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie, nie zwlekając, zaalarmujmy Policję.

Niestety odnalezienie ososby zaginionej niejednokrotnie utrudnia fakt, że nie posiada przy sobie telefonu komórkowego, i nie poinformowała też rodziny, w którym kierunku udaje się na grzybobranie. Dlatego tak ważne jest wyposażenie grzybiarza w naładowany telefon komórkowy, który umożliwi kontakt w sytuacji zgubienia się lub pomoże określić nasze położenie za pośrednictwem GPS. Warto wchodząc do lasu ubrać kamizelkę odblaskową, dzięki której będziemy bardziej widoczni, co zapewne ułatwi służbom szybsze dotarcie do poszukiwanego.

 

Powrót na górę strony