Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Kampania "Sprawdź czy Twoje picie jest bezpieczne"

Porady dla rodziny

Co robić, gdy ktoś bliski nadużywa alkoholu ?

Przede wszystkim: nie wpadaj w panikę !!!
Spróbuj zastanowić się, co wiesz na temat problemów alkoholowych. 
Zbierz fakty dotyczące picia alkoholu przez osobę bliską (ważne, aby były to konkrety) - możesz zapisać to sobie na kartce dla uporządkowania myśli.
Nie zamykaj się w sobie z tymi myślami, omów problem z innymi członkami rodziny. Nie rozmawiaj  z małymi dziećmi.
Wybierz sobie rozsądną i dyskretną osobę wśród przyjaciół lub rodziny, z którą możesz mówić o swoich przeżyciach i myślach.
Nie próbuj chować ani wylewać alkoholu - to niczego nie zmieni, jest tylko kolejnym pretekstem do kłótni.
Nie pij alkoholu z osobą nadużywającą - zmniejsza to Twoją wiarygodność jako osoby interweniującej.
Nie kłam, aby usprawiedliwić osobę nadużywającą alkoholu przed innymi - niech sama ponosi konsekwencje niewywiązania się z obietnic i obowiązków.
Nie załatwiaj spraw za osobę pijącą, nie płać jej długów, nie usprawiedliwiaj nieobecności w pracy itp.
Nie rozmawiaj z osobą nadużywającą alkoholu, gdy jest pijana - jej sposób myślenia jest zmieniony.
Nie udawaj, że nic się nie dzieje - mów śmiało i jasno o swoich obserwacjach i niepokojach. Posługuj się faktami, nie wdawaj w dyskusje czym jest, a czym nie jest alkoholizm i czy „wszyscy tak piją", nie próbuj samemu diagnozować. Pamiętaj, że u osoby uzależnionej od alkoholu rozwijają się mechanizmy obronne zmieniające jej sposób spostrzegania, wnioskowania i komunikowania się. Osoby pijące w sposób ryzykowny i szkodliwy mogą również zaprzeczać istnienia problemu. 
Zgromadź konkretne dane, posłuż się obiektywnymi kryteriami pokazując zagrożenie. Nie daj się wyprowadzić z równowagi, awantury nie rozwiązują problemu.
W rozmowie przedstaw pozytywne perspektywy, związane z zaprzestaniem picia alkoholu, i negatywne konsekwencje dalszego nadużywania alkoholu. 
Nie stosuj emocjonalnego szantażu - to nie działa, stawiaj warunki i buduj ultimatum, żądaj podjęcia leczenia, informuj o konsekwencjach niepodjęcia leczenia.
Pamiętaj - masz prawo do życia w spokoju i poczuciu bezpieczeństwa i takie same prawo mają dzieci, jeśli osoba pijąca narusza ten spokój musisz jej o tym powiedzieć. Przemyśl, co możesz zrobić, aby czuć się bezpiecznie.
Staraj się zadbać o zabezpieczenie interesów swoich i dzieci.
Staraj się mieć „coś" dla siebie - realizować własne cele i zainteresowania.
Jeśli pojawia się przemoc, nie wahaj się wezwać policję - alkohol ułatwia stosowanie przemocy, ale jej w żaden sposób nie usprawiedliwia. Możesz tez skorzystać z pomocy udzielanej telefonicznie w Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia" tel. 0801-12-00-02 czynny od poniedziałku do soboty w godz. 08.00 - 22.00, w niedziele i święta od 08.00 - 16.00 (płatny pierwszy impuls jak za połączenia lokalne).
Dowiedz się, gdzie znajduje się najbliższa placówka lecznictwa odwykowego - specjaliści pomogą Ci ocenić rozmiary problemu i wybrać właściwe działania. Możesz też wziąć udział w programie terapeutycznym dla rodzin, aby nauczyć się lepiej dbać o siebie i chronić swoją rodzinę.
Pamiętaj, to nie Twoja wina, że bliska Ci osoba pije nadmiernie, nawet jeśli ta osoba tak twierdzi, zawsze jest to wynik jej wyborów. 

Powrót na górę strony