Policyjni wodniacy uratowali dwie osoby
Policyjni wodniacy z Tomaszowa Mazowieckiego, pełniący służbę na Zalewie Sulejowskim pomogli sternikowi i pasażerce skutera wodnego, który uległ przewróceniu i tonął. Policjanci dotarli w porę i podjęli z wody obie wyczerpane osoby. Po zdarzeniu kobieta w rozmowie telefonicznej z I Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Tomaszowie Mazowieckim nadkom. Wiolettą Stawiarską, gratulowała doboru ludzi, którzy rzetelnie i z pełnym zaangażowaniem oraz poświęceniem wykonują swoją pracę.
24 czerwca 2024 roku policyjni wodniacy z Tomaszowa Mazowieckiego pełnili służbę na wodach Zalewu Sulejowskiego. Patrolując zbiornik, mundurowi reagują na wszelkie nieprawidłowości, mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo osób tam wypoczywających lub uprawiających sporty wodne. Około 13:30 policjanci zauważyli, że na wodzie w odległości około 500 metrów od plaży w Karolinowie dryfuje jakiś obiekt. Natychmiast podjęli interwencję płynąc, ze znacznej odległości w jego kierunku. Zbliżając się do celu rozpoznali, że jest to przewrócony i częściowo zatopiony skuter wodny, przy którym znajdują się dwie osoby. Młody mężczyzna usilnie próbował obrócić skuter by na niego wejść, lecz jego działania były nieskuteczne i odbierały mu jedynie siły. Kobieta, która z nim była również opadała z sił i była skrajnie wycieńczona. Mundurowi natychmiast podjęli ich na pokład policyjnej łodzi. Zabezpieczyli również wart kilkadziesiąt tysięcy złotych skuter przed całkowitym zatonięciem i z dużym wysiłkiem odholowali go do bezpiecznego miejsca na brzegu zalewu. Zarówno 56-latka jak i jej 24-letni syn na ląd zeszli już o własnych siłach. Osoby te były trzeźwe i posiadały uprawnienia sternika motorowodnego jakie jest wymagane do kierowania tego typu jednostką pływającą. Kobieta będąca pasażerką skutera przyznała, że w wodzie była od kilkudziesięciu minut i całkowicie opadła z sił, a interwencja policjantów uratowała jej życie. W dowód wdzięczności podziękowała policjantom oraz w rozmowie telefonicznej z I Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Tomaszowie Mazowieckim nadkom. Wiolettą Stawiarską gratulowała doboru odpowiednich ludzi do służby, którzy rzetelnie i z pełnym zaangażowaniem oraz poświęceniem wykonują swoją służbę.
Jeśli Ty też chcesz nieść pomoc innym jak policyjni wodniacy dołącz do Nas. Więcej szczegółów na temat rekrutacji do służby w Policji pod poniższym linkiem.
Link: ZOSTAŃ ŁÓDZKIM POLICJANTEM
Kilka zasad bezpieczeństwa nad wodą :
Należy kąpać się wyłącznie w miejscach strzeżonych tam, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy
Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.
Stosujmy się do uwag i zaleceń ratowników. Nie bagatelizujmy wydanych przez nich ostrzeżeń.
Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych.
Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu. Do najczęstszych przyczyn utonięć należy bowiem właśnie alkohol, brawura i przecenianie własnych umiejętności.
Nie skaczmy i nie wchodźmy do wody, gdy jesteśmy przegrzani (np. po opalaniu) ani tuż po posiłku
Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy
Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią
Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;
Zwracajmy uwagę na to, co dzieje się wokół nas. Właściwa reakcja może uratować komuś życie. Jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację nad wodą, natychmiast dzwońmy na numer alarmowy 112. Nie próbujmy sami podejmować akcji poszukiwawczej, której powodzenie mogą zapewnić wyłącznie wyszkolone służby.
asp.sztab.Grzegorz Stasiak