Informacje

POLICJANCI BĘDĄ CZUWAĆ NAD BEZPIECZNYM PRZEBIEGIEM WOŚP

Odliczanie do 32 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już trwa. W najbliższą niedzielę 28 stycznia w całym kraju w finałach 32 edycji charytatywnej akcji, wolontariusze będą kwestować a policjanci zadbają o ich bezpieczeństwo. Mundurowi wystawią także stoiska profilaktyczne i doborowe, podczas finałowych pikników. Wspieramy zbiórkę, której celem w tym roku jest zdobycie środków na zakup sprzętu medycznego dla oddziałów pulmonologicznych.

Policjanci będą czuwać nad bezpiecznym przebiegiem przedsięwzięcia w zwiększonej liczbie patroli, ale także aktywnie włączą się w akcję. Staną w szeregu z wolontariuszami WOŚP, wystawią swoje stoiska profilaktyczne, doborowe, będą rozmowy o bezpieczeństwie i pokaz sprzętu służbowego. Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi już rozpoczęli odliczanie, by 28 stycznia 2024 roku wziąć udział w dwóch wydarzeniach dedykowanych 32 Finałowi WOŚP. Na rynku łódzkiej Manufaktury będą prowadzić działania profilaktyczno-edukacyjne. Gry, konkursy, zabawy o bezpiecznych zasadach, z naciskiem na zachowania eliminujące zagrożenie podczas zimowego wypoczynku, bo ferie już za chwilę. Pokaz umundurowania i wyposażenia funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Łodzi oraz policjantów drogówki, będzie można przyjrzeć się i zajrzeć do środka radiowozu również Ambulansu Pogotowia Ruchu Drogowego. Stanie Miasteczko Ruchu Drogowego, a podczas wydarzenia policjanci wyłonią najlepszych w konkursie z bezpiecznego poruszania się po drogach.

Podczas Finału WOŚP policjanci na koniach służbowych wezmą udział w ,,Wielkiej Szarży Ulicą Piotrkowską”, która rozpocznie się o godzinie 12.00 . Jeźdźcy przemaszerują ulicą Piotrkowską, Próchnika, Wschodnią, Północną, Zachodnią/Ogrodową na plac Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, aż pod finałową scenę.

Wolontariuszu, w trosce o swoje bezpieczeństwo:

  • Nie prowadź zbiórki w miejscach mało uczęszczanych, słabo oświetlonych ulicach, oraz w miejscach, które wydają się niebezpieczne.
  • Unikaj prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej!
  • Staraj się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe, opiekę osób dorosłych.

W sytuacji kiedy poczujesz się zagrożony, zaniepokojony zachowaniem osoby, która na przykład idzie za Tobą od dłuższego czasu, należy zaalarmuj służby mundurowe dzwoniąc na numer alarmowy 112. Szczególnie ważne jest, by wracając po zakończeniu zbiórki do sztabu nie robić tego w pojedynkę. Poproście o pomoc znajomych, umówcie się z innymi wolontariuszami, w kilka, kilkanaście osób będziecie grupą odstraszającą potencjalnych przestępców.

Darczyńco uważaj, zwróć uwagę na kilka szczegółów:

Każdy z wolontariuszy jest wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza;

  • Dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;
  • Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu;
  • Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.

Policjanci na terenie całego garnizonu łódzkiego będą czuwać nad bezpiecznym przebiegiem finałów WOŚP-u. Będą dbać o bezpieczeństwo wolontariuszy oraz uczestników finału, zwracając także uwagę na to czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione.

Pomagajcie i bądźcie bezpieczni, SIEMA, do zobaczenia w niedzielę!

Dagmara Mościńska

 
Powrót na górę strony