Informacje

Uwaga na oszustów! Uważaj na fałszywe wiadomości mailowe, sms i linki!

Apelujemy do mieszkańców Tomaszowa Maz. o zachowanie ostrożności po otrzymaniu wiadomości mailowej czy smsowej z informacją o spłacie zadłużenia. Z zasady wiadomości takie posiadają linki, które przekierowują na strony, którymi dysponują oszuści. W każdym przypadku, gdy chodzi o nasze pieniądze, stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. Nie wchodźmy na dołączone do wiadomości linki i nie logujmy się przez nie na konto bankowe. Aby uniknąć problemów należy uważnie czytać wszystkie otrzymywane wiadomości, a przede wszystkim nie „klikać” w podejrzane linki, szczególnie jeśli prowadzą do systemów elektronicznych płatności.

W ostatnim czasie do tomaszowskiej komendy  zgłosiło się  kilka osób, które poinformowały, że zostały oszukane. Ze złożonych zawiadomień wynikało, że otrzymały wiadomość mailową lub smsową z treści których wynikało, że muszą uregulować zadłużenie za zakupy  dokonane ostatnio na portalach internetowych.  Jak podano w mailach zadłużenie to wynosiło około kilku złotych. Treść tych wiadomości nie wzbudziła w pokrzywdzonych żadnych podejrzeń z uwagi na okoliczność, że w ostatnim czasie korzystali z różnych stron internetowych kupując różne rzeczy. Pokrzywdzeni postanowili niezwłocznie uregulować rzekomą zaległość. Nie podejrzewając oszustwa „kliknęli” w link i zostali przekierowani na fałszywą stronę płatności elektronicznych, gdzie następnie była możliwość wyboru swojego banku.

Nie podejrzewając oszustwa poszkodowani zostali przekierowani na stronę logowania do swoich kont bankowych. Strony te również nie wzbudziły żadnych podejrzeń, gdyż wizualnie odpowiadały stronom banku. Pokrzywdzeni logując się na konto podali swój numer klienta oraz hasła do logowania. Po zalogowaniu wyświetliła się strona z danymi do przelewu oraz polem, w którym należało podać autoryzacyjny kod SMS wysłany przez bank. Pokrzywdzeni podali kody akceptujące przelew kwoty które widniały w fałszywych mailach. Po wykonaniu płatności byli przekonani, że spłacili swoją zaległość. Po niedługim czasie okazało się jednak, że z ich kont zniknęły wszystkie oszczędności. Zamiast kilku złotych zł  kody autoryzacyjne dotyczyły przelewów kilkuset a nawet  kilku tysiecy złotych. Wówczas zorientowali się, że zostali oszukany.

Ostrzegamy!
Dostałeś wiadomość mailową czy sms z informacją o konieczności uregulowania drobnej zaległości czy dopłaty do przesyłki? Uważaj, bo to nowy sposób oszustów na wyłudzenie pieniędzy. W ten sposób nieuprawnione osoby mogą wyciągnąć hasła do aplikacji bankowych i przejąć kontrolę nad kontem bankowym. Aby uniknąć problemów należy uważnie czytać wszystkie otrzymywane wiadomości, a przede wszystkim nie „klikać” w podejrzane linki, szczególnie jeśli prowadzą do systemów elektronicznych płatności.

  • Policja ostrzega