Informacje

KUPUJESZ POJAZD NA PORTALU AUKCYJNYM? UWAŻAJ NA OSZUSTÓW

Przestępcy wymyślają nowe sposoby na zdobycie Twoich pieniędzy. Przez chęć szybkiego kupna wymarzonego samochodu po atrakcyjnej cenie, możesz stracić oszczędności. Apelujemy o rozwagę i ostrożność.

W dzisiejszych czasach wielu z nas większość zakupów dokonuje przez internet. Kupujemy produkty codziennego użytku, ale również szukamy wymarzonego pojazdu. Pamiętaj, że zawsze powinieneś być czujny, bo twoja nieuwaga może kosztować cię utratę wszystkich oszczędności, które masz na koncie. Na szczęście wystarczy świadomość zagrożenia, by nie wpaść w sidła zastawione przez przestępców.
Jednym z oszustw, gdy mowa o sprzedaży pojazdu na portalu aukcyjnym, jest metoda ,,na zaliczkę”. Najpierw pojawia się wspaniała ,,okazja” na portalu sprzedażowym. Pojazd jest w rewelacyjnym stanie, a jego cena jest niezwykle kusząca. Gdy kontaktujemy się ze sprzedawcą słyszymy, że auto nie ma żadnych wad, jednak jest wielu chętnych, a ty wiesz, że ogłoszenie nie będzie długo ,,wisieć”.  Sprzedający prosi o przelanie zaliczki, jako forma rezerwacji. Gdy wpłacisz zaliczkę najczęściej kontakt się urywa, a ty jesteś jednym z wielu, którzy dali się nabrać na ,,super ofertę” oszustów.
Kolejną metodą przestępców jest oferta na sprzedaż pojazdu ,,pod dom”. Na portalu aukcyjnym pojawia się bardzo atrakcyjny pojazd. Zwykle w ogłoszeniu nie ma numeru telefonu, ale możemy kontaktować się ze sprzedawcą za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Po wysłaniu pytania w odpowiedzi dowiadujemy się, że auta nie ma w Polsce, ale w każdej chwili może być sprowadzone ,,pod dom”. Wpłacamy zaliczkę (np. tysiąc euro), jednak często oferta obejmuje konieczność wpłaty całej sumy, ta jednak pozostanie w depozycie, dopóki nie potwierdzimy, że samochód jest w porządku. Jak łatwo się domyśleć, żadnego auta nie ma, a my jak i wielu innych zostaliśmy oszukani.

Co zrobić żeby nie wpaść w sidła oszustów:

  • nigdy od prywatnej osoby nie kupujmy pojazdu, jeżeli nie możemy go wcześniej zobaczyć, przed wpłaceniem pieniędzy;
  • uważajmy zwłaszcza na oferty, które mogą zawierać błędy językowe, ponieważ to może wskazywać, że do tworzenia treści ogłoszenia wykorzystano translatory;
  • jeżeli sprzedawca nie chce nawiązać kontaktu telefonicznego, to powinno wzmóc naszą czujność;
  • jeśli kupujemy drogi sprzęt wybierzmy opcję płatności „za pobraniem”;
  • sprawdźmy opinie o sprzedawcy w kilku źródłach, np. na forach internetowych;
  • uwaga na szczególne „okazje” i „promocje”, jeśli cena jakiegoś towaru jest nieproporcjonalna do jego rzeczywistej wartości zrezygnuj z wykonania transakcji;
  • sprawdź czy firma podana w ogłoszeniu istnieje, czy jest zarejestrowana;
  • jeśli nie jesteśmy pewni lub coś budzi naszą wątpliwość zrezygnujmy z wykonania transakcji;
  • nigdy nie wprowadzaj danych na stronie, do której przekierowała Cię osoba trzecia;
  • nie wolno udostępniać swoich danych osobowych osobom, których nie znamy.

podkom. Adam Dembiński

 

Powrót na górę strony