Informacje

Przestrzegali seniorów przed oszustami

Jak wskazują policyjne statystyki, ofiarą oszustów może stać się każdy, bez wzglądu na swój wiek, płeć czy status społeczny. Niestety wśród ofiar oszustów są również osoby w wieku senioralny, które tracą w wyniku działania sprawców niejednokrotnie oszczędności życia. Wykorzystując wyszukane metody socjotechniczne, manipulują seniorami wzbudzając ich litość i wywierając na nich presje czasu. Dlatego warto rozmawiać i ostrzegać seniorów o sposobach i przebiegłości oszustów. W tym celu tomaszowscy policjanci spotkali się z Seniorami z Domu Pomocy Społecznej nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim przy ulicy Farbiarskiej. Spotkanie umilił występ artystyczny Zespołu ,,Jesienne Słowiki”.

Jak co roku w dniach 21 i 22 stycznia obchodziliśmy święto Naszych Babć i Dziadków . W tych dniach wielu wnuków odwiedziło seniorów z laurkami, bombonierkom i ciepłymi życzeniami. To jasne, że wnuki obdarzone troską swoich dziadków odwzajemniają to uczucie i chcieli by dla nich jak najlepiej. O tym, że bezpieczeństwo osób starszych jest bardzo ważne, wiedzą też tomaszowscy policjanci i nie przestają ostrzegać przed działaniem oszustów, którzy właśnie seniorów najczęściej obierają za swój cel.Komunikaty prasowe, spotkania i debaty z seniorami to nieodłączna forma działań prewencyjnych. Rozmowy o metodach ,,na wnuczka”, na policjanta”, ,,na pracownika banku” i wskazanie mechanizmu działania oszusta, są bardzo ważne. W ten sposób funkcjonariusze ostrzegają przed utratą pieniędzy, a często oszczędności całego życia.

Jedno z takich spotkań odbyło się w Domu Pomocy Społecznej nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim, 23 stycznia 2024 roku, którego moderatorami byli tomaszowscy policjanci  młodszy aspirant Monika Czarnecka oraz starszy aspirant Grzegorz Kołodziejski. Mundurowi rozmawiali z seniorami o tym jak działają przestępcy oraz o tym jak się przed ich oszustwami uchronić. Seniorzy bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i sami podawali przykłady sytuacji, w których się znaleźli lub o których słyszeli od swoich rówieśników. Takiej profilaktyki nigdy nie jest za wiele, dlatego warto przestrzegać i kształtować właściwe mechanizmy postępowania na przykład w przypadku kontaktu telefonicznego z osobą nieznajomą, która może być oszustem. Odnieśli się również do bezpieczeństwa seniorów na drodze, w ruchu ulicznym i przy ciężkich warunkach atmosferycznych.   
Spotkanie stróżów prawa z pensjonariuszami DPS umilił występ tomaszowskiego Zespołu ,,Jesienne Słowiki”. Mundurowi na koniec spotkania przekazali seniorom spersonalizowane elementy odblaskowe, które z pewnością wpłyną na poprawę ich bezpieczeństwa podczas poruszania się w ruchu ulicznym.  


W trakcie spotkania policjanci przekazali między innymi jak przestrzegając kilku podstawowych zasad możemy uchronić się przed utratą gotówki:

- rozłącz się w sytuacji, kiedy osoba, która dzwoni do ciebie prosi o podanie numeru PESEL,
- rozłącz się, kiedy rozmówca podaje się za policjanta i mówi, że ktoś z twoich bliskich miał wypadek i potrzebna jest gotówka,
- nigdy nikomu nie podawaj danych logowania do swojego konta internetowego,
- chroń swoje dane osobowe,
- nie klikaj żadnych linków w wiadomości przesłanej sms-em, za pośrednictwem komunikatora, czy e-maila: odsyłacze te często prowadzą do sfałszowanych stron lub stron zainfekowanych szkodliwymi programami.

Oszuści potrafią posunąć się do różnych kłamstw oraz nieprawdziwych historii, które mogą w pierwszej chwili wydać się autentyczne. Ich ofiarą może stać się każdy, nie tylko osoby starsze. Dlatego przypominamy, że prokuratorzy lub policjanci nigdy nie proszą o gotówkę, a także nie informują o swoich działaniach. Pozostańmy czujni i ograniczmy swoje zaufanie zakładając, że za każdą nieznajomą osobą może stać oszust. Tylko rozważna postępowanie może uchronić nas przed utratą swoich oszczędności.

/asp.sztab. Grzegorz Stasiak /

 

Powrót na górę strony