Informacje

Uwierzyła fałszywemu hydraulikowi, który ją okradł

Ofiarą oszusta i złodzieja padła wczoraj 91 – letnia mieszkanka Tomaszowa Mazowieckiego. Kobieta dała wiarę mężczyźnie, który podawał się za pracownika wodociągów. W trakcie fałszywej kontroli instalacji wodociągowej ukradł oszczędności seniorki oraz pamiątkową biżuterię. Policjanci ostrzegają przed oszustami i zalecają daleko idącą ostrożność przy rozmowach telefonicznych i wpuszczaniu do mieszkania obcych osób.

3 stycznia 2023 roku do drzwi seniorki zamieszkałej na jednym z tomaszowskich osiedli, zapukał mężczyzna podający się za pracownika wodociągów, który dokonuje kontroli konserwacyjnej instalacji wodociągowej. Kobieta wpuściła mężczyznę do mieszkania bowiem wcześniej przeczytała ogłoszenie na tablicy informacyjnej umieszczonej na klatce schodowej, że takie działania są planowane. Niestety po wizycie ,,pseudo hydraulika” z mieszkania kobiety zniknęły oszczędności oraz pamiątkowa biżuteria. Okazało się, że ogłoszenie zamieszczone na tablicy informacyjnej było spreparowane przez sprawcę kradzieży na potrzeby uwierzytelnienia swojego oszustwa, które umożliwiło mu wejście do mieszkania seniorki. 

Policjanci ostrzegają !!!

Oszuści i złodzieje nie przebierają w środkach by w szybkim czasie wzbogacić się naszym kosztem. Media coraz częściej donoszą o zuchwałych kradzieżach i oszustwach. Mimo to wiele osób nadal pada ich ofiarami. Najbardziej popularnymi metodami oszustw w ostatnim czasie są oszustwa pod ,,legendą”, kiedy to oszuści podszywają się pod funkcjonariuszy policji, bliskiego członka rodziny, pracowników urzędów skarbowych, zakładów energetycznych, pomocy społecznej czy placówek medycznych. 
Odnotowywane są przypadki, gdy oszuści podający się za pracowników placówek medycznych, zakładów energetycznych, spółdzielni czy nawet policjantów, nawiązują bezpośredni kontakt ze swoją ofiarą. Dla uwiarygodnienia posługują się niejednokrotnie podrobionymi legitymacjami, identyfikatorami oraz dedykowanym w danym zawodzie ubiorem lub umundurowaniem.

Jeśli w kontakcie z takimi osobami cokolwiek wzbudzi nasze podejrzenie, należy natychmiast zadzwonić pod numer 112 i poinformować o tej sytuacji oficera dyżurnego.
- nie wpuszczać takich osób na teren swojej posesji, domu czy mieszkania bez wcześniejszego potwierdzenia ich tożsamości 
- w miarę możliwości poinformować również innych domowników, członków rodziny oraz sąsiadów o zaistniałej sytuacji


Bywa tak, że niejednokrotnie oszustwa te, mają swój początek podczas rozmowy telefonicznej. Wbrew pozorom przestępcy często wykorzystują podobne, wielokrotnie sprawdzone legendy. Najczęściej podają się za członka rodziny, który pilnie potrzebuje chwilowego wsparcia finansowego gdyż został zatrzymany przez policję. Inną często stosowaną legendą jest podawanie się za policjanta. W tym przypadku oszuści wciągają ofiarę w ,,działania policyjne”, które mają na celu złapanie oszustów, ale potrzebują do tego „przynęty” w postaci pieniędzy - czym większej kwoty tym lepiej.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu  lub  na koncie, nie podawajmy kodów i haseł do konta.  Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji telefonicznie nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach, nie proszą też o przekazanie pieniędzy ani kodów i haseł do konta bankowego. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
Sprawcy wyłudzeń działają w ramach zorganizowanych grup przestępczych. Tworzą rozbudowane struktury, w których każdy pełni określoną rolę. Wykrywanie sprawców tego typu oszustw jest trudne z kilku powodów. Po pierwsze są to grupy międzynarodowe. Członkowie wykonują telefony z zagranicy, zmieniają numery telefonów i karty SIM – przez to trudno jest ich namierzyć. Na ofiary typują osoby starsze, samotne.
Dobierają ofiary choćby na podstawie listy z książki telefonicznej. Policjanci w całej Polsce zatrzymują osoby zajmujące się tego typu oszustwami jednak na miejsce jednej rozbitej grupy pojawiają się kolejne. Tym ważniejsze jest więc, aby jak największa liczba osób, zwłaszcza starszych, miała świadomość tego w jaki sposób działają przestępcy i jak uchronić się przed kradzieżą.


Zwracamy się również z apelem, do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.  Spotykamy się nieraz z członkami rodziny, z którymi na co dzień nie mamy kontaktu. Wykorzystujmy okoliczności – tak obiady świąteczne jak i przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Można wręcz przy ich telefonie położyć kartkę z instrukcją postępowania lub tylko napisem – UWAŻAJ  NA OSZUSTÓW. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

- Pamiętajmy, że policja NIGDY nie posługuje się w swoich działaniach pieniędzmi osób postronnych i takowych nie żąda.
- W przypadku rozmowy z „policjantem” zawsze możemy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub bezpośrednio do jednostki Policji i zweryfikować czy osoba, za którą się podaje jest funkcjonariuszem Policji 
- Pamiętajmy, żeby zawsze przy tego typu telefonach, samemu oddzwonić do członka rodziny na jego numer telefonu i potwierdzić wcześniejszą rozmowę.
- Oszuści zawsze starają się aby ofiara nie rozłączyła się i była z nimi cały czas w kontakcie telefonicznym. W ten sposób starają się zabezpieczyć przed ewentualnym sprawdzeniem przez ofiarę ich legendy.

BĄDŹ CZUJNY, NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ, NIE DAJ SIĘ OKRAŚĆ !

JEŚLI WIDZISZ PODEJRZANE OSOBY LUB POJAZDY, OBAWIASZ SIĘ ŻE MOGĄ TO BYĆ PRZESTĘPCY – NIE WAHAJ SIĘ, ZADZWOŃ POD NUMER 112 I POINFORMUJ O TYM POLICJĘ. 

SPRAWDZIMYM KAŻDĄ INFORMACJĘ. GWARANTUJEMY ANONIMOWOŚĆ.
 

aspirant sztabowy Grzegorz Stasiak 
 

Powrót na górę strony