Informacje

Przestępczy duet stanie przed sądem

Tomaszowscy kryminalni ustalili i zatrzymali sprawców włamania i kradzieży butli gazowych oraz kradzieży przyczepy z felgami samochodowymi. Mężczyźni w wieku 39 i 41 lat usłyszeli zarzuty. Grozi im kara nawet do 10 lat więzienia. Odzyskaną przyczepkę policjanci już zwrócili właścicielowi.

Pod koniec marca 2022 roku do tomaszowskich policjantów wpłynęły dwa kolejne zgłoszenia dotyczące włamania i kradzieży. Do pierwszego z przestępstw doszło 22 marca w Komorowie, gdzie sprawcy włamali się do klatki zabezpieczającej butle z gazem propan-butan i skradli pięć 11-kilogramowych butli o wartości ponad 1 200 złotych. Następnie nocą 30 marca na tomaszowskim Ludwikowie doszło do kradzieży przyczepy samochodowej ze stalowymi felgami o wartości 2 500 złotych, którą sprawcy odpięli od zaparkowanego przed posesją pojazdu. Pracujący nad tymi sprawami kryminalni, szybko je ze sobą połączyli. Zebrane informacje wskazywały, że obu przestępstw dokonały te same osoby. Dzięki temu policjanci szybko wytypowali sprawców. Niestety okazało się, że żaden z typowanych mężczyzn od pewnego czasu nie przebywał w miejscu zamieszkania, co utrudniało ich zatrzymanie. Mając dobre rozpoznanie terenowe i osobowe pracujący przy sprawie kryminalni 6 kwietnia 2022 roku namierzyli poszukiwanych mężczyzn. W rejonie miejscowości Jeleń zauważyli audi, którym poruszało się dwóch mężczyzn wraz z kobietą. Ponieważ wygląd mężczyzn przypominał tych wytypowanych, policjanci zatrzymali audi do kontroli. W trakcie interwencji okazało się że kierowca to wytypowany wcześniej 41-letni mieszkaniec gminy Opoczno, zaś pasażer to jego kompan 39-letni mieszkaniec gminy Inowłódz. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani i nie kryli zaskoczenia takim obrotem sytuacji. Przestępczy duet usłyszał zarzuty kradzieży z włamaniem o kradzieży, za co grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Policjanci odzyskali skradzioną przyczepę, którą przekazali właścicielowi. Ustalili również, że felgi samochodowe skradzione wraz z przyczepą zostały sprzedane jako złom na jednym z opoczyńskich skupów.     

Policjanci ostrzegają ! Właściwie zabezpieczaj swoje mienie by nie paś ofiarą przestępców. Uważaj również co kupujesz, by nie zostać paserem. Należy zwracać uwagę na to, czy podejrzanie okazyjna cena oferowanego produktu i niejasne okoliczności zawierania transakcji nie noszą znamion przestępstwa, a sam towar nie pochodzi z kradzieży. Żadne okoliczności nie zwalniają nas z odpowiedzialności i nie powinny uśpić naszej czujności. W przeciwnym razie możemy narazić się na odpowiedzialność karną i zarzut paserstwa. Zachowajmy ostrożność podczas dokonywania zakupu (sprawdźmy dokumenty produktu, dowód jego zakupu oraz rozpytajmy o przyczyny okazyjnej ceny). Odpowiedzialność karna spoczywa nie tylko na złodzieju, ale także na osobie, która rzecz pochodzącą z kradzieży kupiła. W przypadku, gdy znalazłeś cudzą rzecz, zgłoś się na policję lub zanieś znalezisko do biura rzeczy znalezionych. Za przywłaszczenie cudzej rzeczy ruchomej grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Kodeks wykroczeń

Art. 122. Paserstwo

§ 1. Kto nabywa mienie, wiedząc o tym, że pochodzi ono z kradzieży lub z przywłaszczenia, lub pomaga do jego zbycia albo w celu osiągnięcia korzyści majątkowej mienie to przyjmuje lub pomaga do jego ukrycia, jeżeli wartość mienia nie przekracza 500 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 2. Kto nabywa mienie, o którym na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że zostało uzyskane za pomocą kradzieży lub przywłaszczenia, lub pomaga do jego zbycia albo w celu osiągnięcia korzyści majątkowej mienie to przyjmuje lub pomaga do jego ukrycia, jeżeli wartość mienia nie przekracza 500 złotych, podlega karze grzywny albo karze nagany.
§ 3. Usiłowanie wykroczenia określonego w § 1 oraz podżeganie do niego i pomocnictwo są karalne.

Kodeks karny

Art.  291.  [Paserstwo umyślne]

§  1. Kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§  2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Art.  292.  [Paserstwo nieumyślne]

§  1. Kto rzecz, o której na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§  2. W wypadku znacznej wartości rzeczy, o której mowa w § 1, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

/st.asp. Grzegorz Stasiak /

Powrót na górę strony