Informacje

Pomagajmy i korzystajmy z pomocy dbając o bezpieczeństwo

Sytuacje budzące niepokój ale też uruchamiające ogromne pokłady empatii mogą inicjować niestety nieuczciwe zachowania. Chętnym do udzielenia pomocy finansowej poszkodowanym w wyniku wojny w Ukrainie radzimy zachowanie szczególnej ostrożności. Uważajmy też na fake newsy.

Mogą pojawić się fałszywe zbiórki oraz próby wyłudzenia pieniędzy. Takie linki o fałszywych zbiórkach mogą trafiać do obiorców w wiadomościach e-mail, SMS i w postach na portalach społecznościowych. Takie linki do spreparowanych stron internetowych mogą do złudzenia przypominać  popularne portale ze zbiórkami. Jeżeli chcesz pomóc, wiarygodną listę zbiórek (oraz inne formy udzielenia pomocy) znajdziesz na stronie https://pomagamukrainie.gov.pl/.

Pamiętajmy, że zawsze należy być czujnym co do treści ukazujących się w Internecie zwłaszcza w mediach społecznościowych. Łatwo o łańcuszek udostępnianych bez zastanowienia niesprawdzonych a w konsekwencji często nieprawdziwych informacji w efekcie potęgujących jedynie strach i panikę . Apelujemy o rozsądek i stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Na granicy oprócz umundurowanych policjantów służbę pełnia także funkcjonariusze kryminalni. Wszystko po to aby szybko reagować na podejrzane sytuacje.

Apelujemy do osób  przekraczających w tym trudnym czasie granicę.

1. Podczas transportu, zapisz lub sfotografuj tablice rejestracyjne - wyślij do zaufanych znajomych. Jeśli możesz, prześlij podstawowe dane i opis tych osób, które Wam pomagają. Podobna zasada dotyczy wolontariuszy. Sprawdź czy osoba , której pomagasz została zarejestrowana na granicy, zapisz jej dane.
2. Miej naładowany telefon komórkowy z włączoną geolokalizacją i udostępnij te dane znajomym.
3. Podaj im adres, pod którym zatrzymasz się w Polsce.
4. Nie przekazuj nikomu dokumentów poza służbami (policja, straż graniczna).
5. Jeśli jakieś zachowanie budzi jakiekolwiek podejrzenie, zgłoś to policji na granicy.
6 . Załóż dziecku opaskę na rękę lub daj kartkę do kieszeni z numerem telefonu opiekunów i innymi informacjami na wypadek, gdyby się zgubiło o co nie trudno w aktualnych okolicznościach.
7. Wszystkie niezbędne informacje uzyskasz w punkcie recepcyjnym i na stronach internetowych urzędów.

/mł. insp. Joanna Kącka/

Powrót na górę strony