Informacje

Potrącił na przejściu dla pieszych nastolatkę i odjechał nie udzielając jej pomocy

Tomaszowscy policjanci ustalili i zatrzymali 43-letniego kierowcę opla będącego sprawcą potrącenia na przejściu dla pieszych w Luboszewach, 15-letniej mieszkanki tej miejscowości. Mężczyzna wraz 37-letnim pasażerem, który uczestniczył w zdarzeniu uciekli z miejsca nie interesując się stanem zdrowia nastolatki i nie udzielając jej niezbędnej pomocy. Obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty i muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami swojego nieodpowiedzialnego zachowania. O ich losie zadecyduje sąd.

Dyżurny tomaszowskiej jednostki policji 7 września 2020 roku tuż przed godziną 17:00 otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym do jakiego doszło na przejściu dla pieszych w Luboszewach gm. Lubochnia. Na miejsce natychmiast została skierowana karetka pogotowia oraz policyjne patrole. Mundurowi ustalili przebieg zdarzenia z, którego wynikało iż 15-letnia mieszkanka tej miejscowości przekraczała jezdnię przez przejście dla pieszych gdy , kierowca osobowego opla nie ustąpił jej pierwszeństwa, potrącił ją, a po upadku nastolatki na jezdnię ominął i odjechał nie udzielając pomocy. Załoga karetki pogotowania przewiozła poszkodowaną w zdarzeniu 15-latkę do szpitala w Łodzi.  

 Zespół policjantów pracujących na miejscu zdarzenia zabezpieczył ślady niezbędne do ustalenia sprawcy. Do działań włączyli się również policjanci z wydziału kryminalnego. Intensywna praca operacyjna i dochodzeniowo-śledcza doprowadziła do ustalenia jaki pojazd brał udział w zdarzeniu oraz kto się nim poruszał w czasie wypadku. 8 września br.  zatrzymany został 43-latek oraz jego o sześć lat młodszy kolega. Policjanci zebrali materiał dowodowy, na podstawie którego starszy z mężczyzn usłyszał zarzut spowodowania wypadku drogowego, za który grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Musi jednak liczyć się z obostrzeniem tej kary bowiem zbiegł z miejsca zdarzenia.

Jego 37-letni kompan, który w czasie zdarzenia był pasażerem osobowego opla usłyszał zaś zarzut nie udzielenia pomocy mimo ciążącego na nim obowiązku, za co kodeks karny w myśl art. 162 przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności.

 

Tomaszowscy policjanci przypominają, jakie obowiązki ciążą na kierującym podczas wypadku drogowego o czym mówi art. 44 Prawa o Ruchu Drogowym tj:

1. Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany:
1) zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego;
2) przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku;
3) niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego;
4) podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.
2. Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany ponadto:
1) udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję;
2) nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku;
3) pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie zespołu ratownictwa medycznego lub Policji wymaga oddalenia się - niezwłocznie powrócić na to miejsce.
3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do innych osób uczestniczących w wypadku.

 

 

  • w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych umundurowany policjant dokonuje kontroli wykrywaczem metali osoby zatrzymanej - mężczyzny
  • w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych umundurowany policjant dokonuje kontroli wykrywaczem metali osoby zatrzymanej - mężczyzny
Powrót na górę strony