Informacje

Seniorze, uważaj na oszustów !!!

Policjanci nieustannie ostrzegają przed oszustami, którzy metodą ,,na wnuczka”, „na policjanta” lub pod inną legendą oszukują osoby. Ich ofiarami padają głównie seniorzy, z którymi przestępcy kontaktują się telefonicznie i przedstawiając nieprawdziwe historie, ,,podszywając” się niejednokrotnie pod członków najbliższej rodziny , krewnych a nawet policjanta czy prokuratora, nakłaniają do przekazania kosztowności, które stanowią niekiedy oszczędności całego życia. Seniorze, bądź czujny i nie daj się oszukać!!! /audio/

Przestępcy, na ogół  wykonują telefon do seniora podając się za członka rodziny, najczęściej wnuczka, siostrzeńca lub innego krewnego. Swój zmieniony głos, tłumaczą przeziębieniem lub wymianą telefonu i problemami z dźwiękiem. Gdy tylko senior podda wątpliwości autentyczność rozmówcy, przystępują do ,,ataku” wzbudzając poczucie winy w starszej osobie, z powodu tego, że nie poznaje bliskiego.  

Kolejnym krokiem działania oszustów, jest prośba o bardzo pilne pożyczenie dużej sumy pieniędzy, a jeśli ,,ofiara” nie ma gotówki, to innych kosztowności, które będzie można ,,chwilowo” zastawić za gotówkę .

Najczęściej, wywierając presję na rozmówcy i zmuszając ją do szybkiego działania i przekazania pieniędzy lub kosztowności, tłumaczą, że  potrzebują pilnie pokryć szkodę po wypadku drogowym, którego byli sprawcą, chcą ,,wykupić” się z policyjnego aresztu, który grozi im za spowodowanie wypadku  lub tłumaczą, że pieniądze te zostaną przeznaczone na pilną operację.


Wspólnym mianownikiem przestępczych działań jest manipulacja rozmówcą . Oszuści moderują rozmowę w taki sposób by uzyskać jak najwięcej informacji od samej ofiary, wykorzystując przy tym ich ufność oraz troskę o bliskich. 

Prowadzone przez policję na różnych płaszczyznach, kampanie informacyjne spowodowały, że co raz częściej, seniorzy, orientują się, że ,,po drugiej stronie słuchawki” nie ma ich prawdziwego krewnego, dlatego i oszuści ,,udoskonalają” swoje metody działania.

Chwilę po telefonie od rzekomego ,,wnuczka”, potencjalna ofiara otrzymuje następne połączenie telefoniczne, od tych samych oszustów, którzy jednak tym razem podają się funkcjonariusza Policji, CBŚP lub Prokuratora. Przestępca informuje, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy a Policja (CBŚP, Prokuratura) właśnie prowadzi akcję z zmierzającą do ujęcia oszustów i potrzebuje pomocy by tego dokonać.                                                                                                                                                                     
Przestępca wypytuje się ile oszczędności posiada starsza osoba i prosi o ich przekazanie  ,,tajnemu policjantowi”  lub pozostawienie w wyznaczonym miejscu gdzie będzie przygotowana policyjna zasadzka.

Jeśli senior posiada swoje oszczędności w banku, oszusta prosi o ich wypłacenie w całości, informując jednocześnie, by nikomu nie mówić o celu wypłaty. Oszukując po raz kolejny  przekonuje ofiarę, że pracownik banku również jest uwikłany w przestępczy proceder. Pieniądze pozostawione w miejscu rzekomej ,,zasadzki” zostają bezpowrotnie utracone, bowiem oszuści przejmując, gotówkę lub inne kosztowności, natychmiast zrywają kontakt z ofiarą.

ZAPAMIĘTAJ!                                

Sprawcy oszustw metodą „na policjanta” nigdy nie kontaktują się osobiście z ofiarami.
Wykonując połączenie telefoniczne do potencjalnej ofiary wywierają na niej presję czasu.
Przebiegli oszuści nie dają chwili na zastanowienie się lub sprawdzenie informacji o ich tożsamości.
Przekonują ofiary, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców.
Przestępcy podając się za funkcjonariuszy Policji, często grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował.
Zawsze po przekazaniu oszczędności kontakt się urywa, a przestępcy znikają z wyłudzonymi pieniędzmi.

Co musisz zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów!

Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie daj się zmanipulować!
Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.
Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta.
Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.

ZAPAMIĘTAJ!

Zapamiętaj! Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie!
Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania.
Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu.

Zachowaj czujność. Jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego.

Ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych przez wiele lat oszczędności.

W sytuacji, kiedy masz podejrzenia zawsze dzwoń na numer alarmowy Policji 997 lub 112.

Opis filmu: zapis audio męski i damski z ostrzeżeniami dla seniorów

Powrót na górę strony