Informacje

Seniorzy uważajcie na swoje oszczędności !!!! - oszuści nie próżnują

Od początku roku na terenie województwa łódzkiego oszuści dokonali kilkudziesięciu oszustw metodą na tzw. ,,wnuczka” lub ,,policjanta”. Tylko ostatniej doby podjęli kilka kolejnych prób. Niestety część seniorów padła ofiarom przestępców przekazując niejednokrotnie całe swoje oszczędności. Przestępcy wyłudzili od swoich ofiar wielomilionowe kwoty. Stąd apel tomaszowskiej policji do seniorów by nie tracili czujności i w przypadku jakichkolwiek podejrzeń działania oszustów natychmiast informowali o tym policję.

  Pomimo nieustannych apeli ze strony Policji, starsze osoby nadal padają ofiarami przestępców, którzy nakłaniają seniorów do przekazywania im oszczędności. Mechanizm działania sprawców jest zawsze podobny.

  Po otrzymaniu telefonu na telefon stacjonarny, gdzie oszust podaje się za rzekomego wnuczka, pracownika poczty, banku, administracji, bądź jednej ze służb, następuje próba uzyskania informacji na temat miejsca zamieszkania seniora lub też poznania jego stanu majątkowego. Następnie połączenie zostaje rozłączone.

  Po chwili do starszej osoby dzwoni inny rozmówca. Mężczyzna, bądź kobieta – rzekomi policjanci, pracownicy CBŚP lub CBA, którzy nawiązują kontakt z seniorem, zazwyczaj informują, że ich oszczędności są zagrożone i proszą o przelanie pieniędzy na „bezpieczne” konto policji, spakowanie gotówki do torby i wyrzucenie jej przez okno lub spakowanie w kopertę oszczędności i biżuterii oraz pozostawienie jej w umówionym miejscu – z którego mają zostać odebrane przez rzekomego policjanta.

  Oszuści dla zapewnienia sobie kontroli nad poczynaniami seniora pozostają z nim w stałym kontakcie telefonicznym, gdyż wiedzą wtedy co dzieje się w bezpośrednim otoczeniu ofiary. Po przekazaniu lub pozostawieniu w umówionym miejscu przez starszą osobę pieniędzy, oszust próbuje utwierdzić pokrzywdzonego, że ten niebawem odzyska całą kwotę.

  Działanie to ma na celu opóźnić moment zgłoszenia przestępstwa. Oczywiście po uzyskaniu korzyści majątkowej sprawca znika bez śladu. Wtedy następuje moment refleksji, któremu towarzyszy powiadomienie prawdziwych policjantów.

  Przestępcy, którzy oszukują seniorów są bezwzględni i bardzo często po wyłudzeniu oszczędności życia, proszą pokrzywdzonych o wzięcie kredytu i przekazanie uzyskanej w ten sposób dodatkowej sumy pieniędzy oszustowi. W rozmowach telefonicznych przestępcy są bardzo przekonujący. Często proszą o zachowanie tajemnicy, gdyż takiej poufności wymaga prowadzona rzekomo akcja policyjna. Co ważne, oszukiwana osoba często dla potwierdzenia tożsamości oszusta jako prawdziwego policjanta, proszona jest o wybranie numeru alarmowego policji. Taki ponowny wybór telefonu następuję zazwyczaj bez uprzedniego rozłączenia się z poprzednim rozmówcą. W efekcie oszust przekazuje słuchawkę drugiej osobie, która utwierdza w błędzie seniora, że jego rozmówca jest funkcjonariuszem.

  Podczas trwającej kampanii informacyjnej policjanci na terenie całego województwa wręczają seniorom ulotki informujące na temat zagrożenia przestępstwami popełnianymi metodą „na policjanta”. Do akcji włączają się funkcjonariusze różnych pionów, w tym policjanci ruchu drogowego, którzy przekazywać będą kierowcą informacje dot. metod i sposobu działania sprawców tego rodzaju przestępstw.

  Nie bądźmy bierni i informujmy naszych seniorów na temat pojawiającego się zagrożenia. Sprawmy, aby informacja na ten temat rozeszła się w jak największym kręgu osób.

  Policja ostrzega!!!!!

  • policjanci nigdy nie proszą nikogo o udział w działaniach zmierzających do zatrzymania przestępców;
  • policjanci nie mogą żądać od nikogo przelania gotówki na określone konto bankowe, bądź przekazania jej bezpośrednio do rąk przysłanej osoby w związku z prowadzonymi działaniami o charakterze niejawnym;
  • jeśli ktoś dzwoni rzekomo w sprawie bliskiej nam osoby np. ,,wnuczka”, postarajmy się nawiązać z nim kontakt. Z rzekomego problemu, w które popadł a wymaga naszej interwencji nie róbmy tajemnicy i wcześniej skontaktujmy się w tej sprawie z pozostałymi członkami rodziny lub innymi bliskimi nam osobami.
  • nigdy nie wyrzucajmy pieniędzy, oszczędności, czy też biżuterii przez okno jak często proszą o to oszuści;
  • nie podajmy innym osobom, które dzwonią na nasz telefon stacjonarny, numerów swoich telefonów komórkowych;
  • za każdym razem kiedy mamy wątpliwości co do osoby rozmówcy lub otrzymamy nietypowy telefon z prośbą o przekazanie pieniędzy, rozłączmy się i zawiadamiajmy o tym policję;
  • nigdy pod żadnym pozorem nie zaciągajmy kredytu na prośbę innych zwłaszcza nieznanych osób;

   Pod poniższym linkiem materiał filmowy Opolskiej Policji

            ,,Wnuczek-Opolska Policja"

Powrót na górę strony